BEATA BORKOWSKA

BEATA BORKOWSKA

Website URL:

NIE RZUCIM ZIEMI SKĄD NASZ RÓD

Published in glos_najnowszy_front_spis

Polska to różaniec, to Jan Paweł II i kardynał Wyszyński. To kult miłosierdzia, który wyrósł na naszej ziemi, by wydać plon w najdalszych zakątkach świata. To siostra Faustyna – nieuczona i prosta, lecz o wielkim sercu i zaufaniu do Boga, to bł. ks. Sopoćko – nieutrudzony badacz Bożych zamiarów. To bł. ks. Popiełuszko, który za obronę wartości i prawdy przypłacił męczeńską krwią. Polska to obraz Jezusa Miłosiernego i koronka do Bożego Miłosierdzia. To kościoły i kaplice, przydrożne, ozdobione kwiatami krzyże i figury Maryi. To majowe, czerwcowe, październikowe.

Read more...

NSHIMA I CHITENGA, CZYLI ANIA W AFRYCE

Published in glos_najnowszy_front_spis

Niedziela Misyjna – to dobry pretekst do sprawdzenia, co dzieje się w dalekiej Afryce. Dlaczego akurat tam? A dlatego, że niespełna dwa miesiące temu wyjechały tam świeckie misjonarki z Polski, w tym pochodząca z naszej
diecezji Anna Borkowska. Ania (23-latka z diecezji łomżyńskiej, parafia Piątnica) i Żaneta (26-latka z Otwocka) najbliższy rok spędzą w Lusace, stolicy Zambii, czyli państwie w południowej Afryce. Dlaczego wyjechały? Czym
zajmują się podczas misji? I wreszcie, jaki (i czy) misje mają sens – na te i inne pytania wolontariuszki odpowiedziały drogą mailową, a ja postaram się streścić Państwu przeprowadzone z nimi rozmowy.

Read more...

SYNOD TO LEDWIE POCZĄTEK

Published in glos_najnowszy_front_spis

„Możemy powiedzieć, że zgodnie ze wskazaniami papieża Franciszka, synod przekształca się z wydarzenia w proces. Jeśli synod pozostanie oficjalnie «synodem biskupów», to właśnie ze względu na ich rolę pasterską, nie będzie mógł stać się wydarzeniem, które zaangażuje cały Kościół. Dotyczy to pewnej ewolucji, która się jeszcze nie zakończyła i która będzie trwała także po październiku” – powiedział ks. Giacomo Costa SJ, sekretarz specjalny Synodu Biskupów. Synod jest jak punkt na osi czasu, od którego nasza rzeczywistość będzie się zmieniać, jeśli będziemy na tę zmianę otwarci. Nowe podejście do kwestii duszpasterstwa to sprawa kapłanów, ale pośrednio także ludzi świeckich odpowiedzialnych za ich duchowe i modlitewne wsparcie.

Read more...

RÓŻE DLA MARYI

Published in glos_najnowszy_front_spis

Czym jest różaniec? Dlaczego (szczególnie starsze pokolenia) przypisują mu tak wielkie znaczenie? Czy rzeczywiście tropem słów św. Jana Pawła II jest to wciąż nieodkryty skarb? Dlaczego każdy, komu z pomocą różańca udało się wygrać duchową walkę, nazywa go potężną bronią? Na czym polega jego tajemnica, skoro przed kilkoma złączonymi sznurkiem lub kawałkiem drutów koralikami drży całe piekło? Jak wielką siłę ma sama Maryja, skoro Pismo Święte określa ją „groźną jak zbrojne zastępy”. Dlaczego różaniec ma moc uchronić nas przed błędem i przed herezją?

Read more...
Subscribe to this RSS feed