BEATA BORKOWSKA

BEATA BORKOWSKA

Website URL:

IGNACJAŃSKA CISZA

Published in glos_najnowszy_front_spis

Większość z nas znalazła przestrzeń do tego, żeby zrezygnować na czas Wielkiego Postu z czegoś przyjemnego, żeby czegoś się wyrzec lub wziąć na siebie jakieś umartwienie. Większość z nas potraktuje tan czas na poważnie – zrezygnuje z udziału w hucznych zabawach, przykręci radio, częściej wyłączy telewizor. Większość z nas częściej niż zwykle zajrzy w tym czasie do kościoła, może na Gorzkie żale albo Drogę krzyżową. Może znajdą się też tacy, którzy zechcą zajrzeć w siebie? 40 dni Wielkiego Postu może być pretekstem do rachunku sumienia, ale nie takiego „po wierzchu”, nie takiego, który ma na celu wyliczyć grzechy, wyrecytować je w obecności kapłana, czekając, aż zastuka w kraty konfesjonału.

Read more...

NIEZŁOMNI! (NIE)WYKLĘCI

Published in glos_najnowszy_front_spis

Nie na kule, nie na broń, ale na słowa i o historyczną prawdę ciągle toczy się walka. W naszych katolickich mediach nie brak rozmów o Żołnierzach Niezłomnych. Choć rzeczywistość bywa nieraz trudniejsza niż nasze o niej wyobrażenia, to warto wracać pamięcią do przeszłości – ona nas ukształtowała, dzięki niej jesteśmy tym, kim jesteśmy i żyjemy w takim, a nie innym państwie. Życzę sobie i naszym czytelnikom niezłomności, którą odznaczali się żołnierze polskiego powojennego podziemia niepodległościowego, nie tylko 1 marca, kiedy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ale także na co dzień.

Read more...

ŚWIĘTA OD NOWA

Published in glos_najnowszy_front_spis

Musi być tradycyjnie, żywe drzewko, cała rodzina przy wigilii, najlepiej ze trzy pokolenia, opłatek, prezenty... Od dziecka święta przypominały mi teatr, sztukę, w której dwa razy do roku biorą udział wszyscy członkowie rodziny. Mężczyźni zakładają najlepsze koszule, kobiety odświętne sukienki, wszyscy ubierają twarze w uśmiech od ucha do ucha, zmieniają ton głosu na świąteczny, kurtyna w górę... I tak przez dwa, trzy dni... A później wracamy do rzeczywistości. Od dziecka z jednej strony mnie to bawiło, a z drugiej irytowało. Bo czy nie mogłoby być fajnie przez cały rok?

Read more...

Praca czy misja

Published in glos_najnowszy_front_spis

Praca organisty to niełatwy orzech do zgryzienia. Gdy my odpoczywamy w niedziele i święta, oni mają najwięcej pracy. Często miejsce służby wymaga zmiany w organizacji życia, przeprowadzki z rodzinnych stron... To funkcja bardzo odpowiedzialna, wymagająca i trudna. Bez organisty trudno byłoby wyobrazić sobie Mszę św., ślub czy pogrzeb. Z okazji wypadającego 22 listopada wspomnienia św. Cecylii zapraszam do przyjrzenia się tej służbie nie tylko pod kątem piękna wykonywanej muzyki, lecz także jej wartości duchowej.

Read more...
Subscribe to this RSS feed