MARCIN SZCZEPAŃSKI

MARCIN SZCZEPAŃSKI

Website URL:

PUSTYNIA

Published in glos_najnowszy_front_spis

Odpowiedzialność biskupów, synodalność i kolegialność w rozliczaniu oraz transparentność to tematy, wokół których debatowano w dniach od 21 do 24 lutego br. podczas spotkania papieża Franciszka z przedstawicielami episkopatów z całego świata na temat ochrony nieletnich w Kościele przed wykorzystywaniem seksualnym. „Mamy tu do czynienia z ohydnymi przestępstwami, które powinny być wymazane z powierzchni ziemi. Tego żąda wiele ofiar ukrytych w rodzinach i różnych środowiskach naszych społeczeństw” – powiedział papież.

Read more...

„CÓŻ JEST, PYTAM, CO SIĘ DZIEJE?” – CZYLI O SPOSOBIE NA PRZEŻYWANIE „GORZKICH ŻALÓW”

Published in glos_najnowszy_front_spis

Kiedy mieszkańcy Warszawy zaczęli masowo chodzić na „Gorzkie żale” do kościoła Świętego Krzyża, dominikanie obserwanci zauważyli w swoim kościele pustki na różańcu. Nie spodobało im się to. Napisali więc list do papieża z prośbą o zakazanie nowego nabożeństwa. Papież jednak nie tylko nie zabronił odprawiania „Gorzkich żalów”, ale wręcz ustanowił odpusty dla tych, którzy w nim uczestniczyli. Nabożeństwo cenił także papież Pius XI, który tuż po I wojnie światowej był nuncjuszem apostolskim w Warszawie. 

Read more...

NOWE IMIĘ NIENAWIŚCI – HEJT

Published in glos_najnowszy_front_spis

„Ja tylko hejtuję jej idiotyczne poglądy”, „Shejtowałem mu posta”… Przejawy dyskryminacji i negatywne komentarze w sieci są w mowie potocznej definiowane jako hejt, a nie jako agresja czy nienawiść. W jaki sposób hejt zastąpił nienawiść? Czy zastosowanie tego zapożyczenia z języka angielskiego, zmieniającego wydźwięk samego działania, ma wpływ na jego percepcję? Autorzy krzywdzących wypowiedzi, określając swoje zachowanie mianem „swobodnego hejtu”, tłumią przykre dla nich uczucie napięcia, wynikające ze zderzenia pozytywnej samooceny z negatywnym i niepożądanym społecznie działaniem, które podejmują.

Read more...

DO TAŃCA I DO RÓŻAŃCA, CZYLI JAK BYĆ SIOSTRĄ ZAKONNĄ DZISIAJ

Published in glos_najnowszy_front_spis

„Osoby konsekrowane są znakami i świadkami początku życia niebieskiego w życiu ziemskim, które nie może odnaleźć w samym sobie własnej doskonałości, lecz powinno być coraz bardziej ukierunkowane ku życiu wiecznemu” – mówił o znaczeniu życia zakonnego św. Jan Paweł II. Jaką więc wartość ma ono dziś? Jak odkryć swoje powołanie i odważnie je realizować? A także o tym, gdzie spotkać siostrę zakonną na rowerze i dlaczego niektórzy mówią do nich „mamo” lub „ciociu” – w rozmowie z s. Laurą Zielińską oraz s. Justyną Lachowską ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Karola Boromeusza.

Read more...
Subscribe to this RSS feed