MARCIN SZCZEPAŃSKI

MARCIN SZCZEPAŃSKI

Website URL:

Zielono mi, czyli o ekologii i ekologizmie

Published in glos_najnowszy_front_spis

Ekologia, w podstawowym znaczeniu, to nauka o relacjach organizmów ze środowiskiem, w którym żyją, i o relacjach między samymi organizmami. Dziś jednak określenie to nabrało w języku potocznym szerszego znaczenia. Ekologią nazywa się wszystko, co ma związek z ochroną naturalnego środowiska, a szczególnie zapobieganie negatywnym wpływom człowieka na to środowisko. Wyjątkową karierę językową zrobił przymiotnik „ekologiczny”, który stał się synonimem wszystkiego, co naturalne, zdrowe i pożądane, i z tego powodu często jest nadużywany w handlu i reklamie. Obecnie ekologia dotyczy przede wszystkim problematyki współistnienia ludzi, zwierząt i roślin we wspólnym środowisku życia, jakie stanowi Ziemia.

Read more...

NIEDZIELA – PO PROSTU ŚWIĘTUJ!

Published in glos_najnowszy_front_spis

Toczy się spór o wpływ wolnych niedziel na gospodarkę, w szczególności na dochody w handlu. W 2019 r. handel w niedzielę dozwolony był w ostatnią niedzielę miesiąca, niedzielę poprzedzającą Wielkanoc oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. – Z naszych badań wynika, że stopniowo przyzwyczajamy się do nowej formy spędzania czasu w niedzielę. Obecnie niedziele niehandlowe to coraz częściej dni spędzane z rodziną i na świeżym powietrzu, także na odpoczynku czy korzystaniu z infrastruktury kulturalnej. Wolne niedziele zachęcają nas też do turystyki weekendowej – mówiła podczas jednego z wywiadów Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

Read more...

JEST PRZY NAS MARYJA

Published in glos_najnowszy_front_spis

„Niech wszystko «moje» wielbi Ciebie (...). O jedno proszę, byś wziąwszy wszystko moje, chciała bronić Kościoła Chrystusowego (...). Ochraniaj go płaszczem macierzyńskim, skryj go w Sercu Twoim. Jeśli jest Ci to potrzebne, zabij mnie, aby mógł żyć w Polsce Kościół Syna Twego” – zanotował prymas Wyszyński w „Zapiskach więziennych” pod datą 8 grudnia 1953 roku. W Maryi upatrywał zwycięstwa nad złem politycznym i to Ona była programem naprawy moralnej narodu. Po raz kolejny okazała się Matką dla swoich dzieci.

Read more...

MARYJA PROGRAMEM ŻYCIA

Published in glos_najnowszy_front_spis

„Zawsze gdy jest szczególnie ciężko, gdy ciemności ogarniają ziemię, a słońce już gaśnie i gwiazdy nie dają światłości, trzeba wszystko oddawać Maryi” – mówił sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. To był program życia i działania prymasa. To było źródłem jego wewnętrznej siły i wsparciem w trudnych chwilach prześladowania przez komunistyczne władze. Paradoksalnie, w więzieniu zuzelski prymas jeszcze bardziej pogłębia swój związek z Maryją i oddaje się Jej w niewolę miłości.

Read more...
Subscribe to this RSS feed