PAWEŁ DĄBKOWSKI

PAWEŁ DĄBKOWSKI

Website URL:

100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

Published in glos_najnowszy_front_spis

Była to data podpisania kapitulacji przez Niemcy podczas I wojny światowej, przyjęta przez część powstałych lub odrodzonych państw jako święto odzyskania niepodległości" – O odzyskaniu niepodległości, osobach związanych
z dążeniem do pojawienia się Polski na mapie Europy i świętowaniu 11 listopada z dr. hab. Krzysztofem Sychowiczem, naczelnikiem Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, rozmawia Paweł Dąbkowski.

Read more...

RÓŻANIEC I SIŁA MIĘŚNI

Published in glos_najnowszy_front_spis

Pomagają bezdomnym, organizują paczki dla rodzin potrzebujących, ewangelizują więźniów, a niebawem będą współprowadzić trzydniowe rekolekcje dla osób zmagających się ze śmiertelnymi nałogami. Ostrołęcka Męska Grupa Różańca Świętego „Nazaret” – bo o nich mowa – liczy ponad 60 facetów, którzy spotykają się na modlitwie różańcowej i biorą aktywny udział w życiu lokalnej społeczności.

Read more...

STATYSTYKI PRZESTRZEGAJĄ

Published in glos_najnowszy_front_spis

Z pewnością liczba niefortunnych zdarzeń z udziałem małoletnich „rolników” jest zdecydowanie mniejsza, jest jednak jasne, że polscy gospodarze nadal angażują swoich synów i córki do pomocy przy pracach rolniczych, nie zwracając uwagi, czy przydzielone obowiązki są adekwatne do wieku i możliwości. Cieszyć może natomiast informacja, że młode pokolenie jest coraz lepiej wykształcone i świadome zagrożenia, jakie niesie za sobą wprowadzanie  większej liczby maszyn w rolnictwie.

Read more...

POD OPIEKĄ „DUSZOCHWATA”

Published in glos_najnowszy_front_spis

16 maja obchodzić będziemy wspomnienie św. Andrzeja Boboli. To jeden z głównych patronów Polski. Dlaczego akurat on? Szczególne starania w tym względzie czynił prymas Polski kardynał Józef Glemp, który w kwietniu 2002 roku otrzymał wiadomość z Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Kongregacja zgodziła się, aby św. Andrzej Bobola został zaliczony do grona najważniejszych opiekunów Rzeczypospolitej. Stanowisko Rzymu pozwoliło Polakom obchodzić kult Andrzeja Boboli w całym kraju, uroczyście i świątecznie. Z czasem męczennik został również patronem diecezji łomżyńskiej, co dla nas powinno stanowić niemały bodziec do zapoznania się z biografią jezuity.

Read more...
Subscribe to this RSS feed