ks. Tomasz Trzaska

ks. Tomasz Trzaska

Website URL:

BRAK BLIŹNIEGO ZABIJA. CZY ZROBILIŚMY WSZYSTKO?

Published in glos_najnowszy_front_spis

Co 40 sekund ktoś odchodzi z tego świata w samobójczym ataku. Rocznie w Polsce odchodzi w ten sposób ok. 5000 obywateli. To ponad 10 razy więcej, aniżeli w wyniku zabójstw. Kto jest winny tej niechlubnej statystyce przerwanych istnień? Czy można było temu zapobiec? Czy jest tutaj zadanie dla wspólnoty ludzi wierzących?

Read more...

NIGDY NIE WIEMY, KTÓRA KROPLA PRZEPEŁNI SZKLANKĘ...

Published in glos_najnowszy_front_spis

„Ważne jest, żebyśmy pamiętali, że zawsze samobójca ma kilka powodów. Często czytamy w prasie czy słuchamy w radiu, że ktoś popełnił samobójstwo, bo miał złamane serce, bo stracił pracę. To nigdy nie jest prawda. To nie jest takie proste. To zawsze jest kilka złożonych czynników, kilka rzeczy, często z biografii z wcześniejszych lat, problemy rodzinne, utrata kogoś bliskiego w dzieciństwie. Musimy pamiętać, że to zawsze jest złożony problem. W suicydologii mówimy o szklance, która się napełnia wodą. Każdy problem to trochę wody. Nigdy nie wiemy, która kropla przeleje szklankę i to właśnie jest ta ostatnia kropla” – mówiła Halszka Witkowska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Read more...

WOŁYŃ – LUDOBÓJSTWO WCIĄŻ NIEZNANE

Published in glos_najnowszy_front_spis

– W tysiącletnich dziejach Polski przeżywaliśmy wiele wojen i przegraliśmy wiele bitew, ale nigdy nie było takiej sytuacji, jak ta, która wydarzyła się 1943 roku, kiedy wróg atakował nie nasze armie, dywizje i pułki, ale kobiety, dzieci i starców – podkreślił 27 sierpnia br. prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN podczas obchodów 74. rocznicy ludobójstwa wołyńskiego w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej.

Read more...

ŚWIADKOWIE I OCALENI

Published in glos_najnowszy_front_spis

Przeżyli w zgodzie kilka stuleci. Aż do dnia, w którym do ich wsi przyszła UPA, wraz z towarzyszącą ludnością cywilną, by brutalnie zamordować Polaków z jednego powodu: bo byli Polakami. Ginęły całe  rodziny, dzieci patrzyły na śmierć rodziców, niekiedy odwrotnie. Mordowano małe dzieci i starców. Zdrowych i chorych. Bestialstwo oprawców sięgało tak daleko, iż zapewne z biegiem lat można by uznać je  za wymyślone. Dziś wiemy, że tak się nie stanie, bo wielu przeżyło tę straszliwą zbrodnię.

Read more...
Subscribe to this RSS feed