Panno Święta…

Rozpoczął się maj. W świątyniach i przydrożnych kapliczkach rozbrzmiewa litania loretańska. Na nabożeństwach majowych można zaobserwować kilka pokoleń wiernych, którzy nie wstydzą się swojej wiary i miłości do Maryi, która nikogo „nie opuszcza i nikim nie gardzi”, aby tylko człowiek zechciał usłyszeć w sercu: „uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Maryja jest nieustannie zatroskana o nas, abyśmy swoje serca kierowali ku Chrystusowi. To, że nikim nie gardzi doświadczyło wiele osób. Ale dziś wiemy, że Jej wizerunek jest szargany, poniewierany, ponieważ do „profanacji i szydzenia z Jasnogórskiego Obrazu doszło na terenie parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku, gdzie budynki, w tym kosze na śmieci oraz przenośne toalety, zostały oklejone sprofanowanym wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. Aureole Maryi i Dzieciątka Jezus były stylizowane na tęczowe barwy, które są znakiem rozpoznawczym środowisk LGBT” – poinformowało Biuro Prasowe Jasnej Góry. Obraz częstochowski przetrwał szwedzką nawałnicę, wojny światowe, ale nie został uszanowany przez tych co nawołują do tolerancji dla swoich poglądów. Ks. dr Paweł Rytel- -Andrianik – rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie napisał: „Ogromny ból spowodowała profanacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która miała miejsce w Płocku w nocy z 26 na 27 kwietnia. Ta profanacja napełnia bólem i niepokojem Polki i Polaków, dla których Jasnogórska Ikona jest świętością. Apelujemy, aby – niezależnie od przekonań i osobistych poglądów – szanować uczucia religijne ludzi wierzących”. Chciałbym zwrócić uwagę, że w „Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny” śpiewamy: „Wszystka piękna jesteś przyjaciółko moja”, dlatego myślę że częstochowska Ikona posiada gustowne sukienki i nie potrzebuje tęczowych przeróbek. Adam Mickiewicz napisał: „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy”, a my dziś dodajmy: PRZEPRASZAMY!!!
Niedzielą 5 maja rozpoczynamy w Kościele w Polsce XI Tydzień Biblijny pod hasłem: "Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego" (1 P 1, 12). Organizatorzy zachęcają aby w tegorocznym Tygodniu Biblijnym zapoznać się z Ewangelią św. Jana. W wywiadzie ks. prof. Henryk Witczyk przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, na temat Tygodnia Biblijnego oraz III Narodowego Czytania Pisma św. powiedział, że: „Wspólne czytanie buduje międzyludzkie więzi, a to również jest jednym z celów jaki nam przyświeca. Polski Naród potrzebuje zbliżenia do Boga, On tego pragnie, a wspólnotowe pochylenie się nad świętym tekstem będzie nam w tym bardzo pomocne. Skupienie się na Piśmie Świętym jest jednym ze sposobów adoracji żywego Boga. W Biblii poznajemy objawiającego się nam Boga, w nim odczytujemy Jego wolę. Ono nie jest wyłącznie zapisem historycznych wydarzeń, ale wciąż aktualną nauką dla nas współczesnych”.
Warto więc w majowe dni sięgnąć po Biblię i rozmawiać ze Słowem, które było na początku. KS . Robert Szulencki, r.szulencki