POMOC W ZREALIZOWANIU PROJEKTU

Pomysł, wiele poświęconych godzin, wszelkie „za” i „przeciw”, zostaje nakreślony projekt. Następuje wdrożenie i realizacja wcześniejszych zapisów. Efekt końcowy, np. w przypadku drogi czy domu, daje wiele radości. Świętują pomysłodawcy, realizatorzy dzieła i ci, których ono dotyczy. Ze sfery budownictwa przenieśmy się do codziennego życia młodego człowieka. 13 stycznia 2017 r. papież Franciszek napisał do młodych list, w którym zawarł słowa: „Z radością wam ogłaszam, że w październiku 2018 r. odbędzie się Synod Biskupów na temat «Młodzież, wiara i rozeznanie powołania». Chciałem, abyście wy byli w centrum uwagi, ponieważ zależy mi na was”. Synod odbywa się pod hasłem „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Rozpoczął się on 3 października i potrwa do 28 października 2018 r. Przez zgromadzenie zwyczajne biskupów Kościół pragnie jeszcze bardziej zatroszczyć się o młodych i towarzyszyć im w codziennej życiowej drodze do dojrzałości, aby „poprzez proces rozeznania mogli odkryć swój projekt życiowy i realizować go z radością, otwierając się na spotkanie z Bogiem i ludźmi oraz aktywnie uczestnicząc w budowaniu Kościoła i społeczeństwa”. Ojciec święty pisze, że „Lepszy świat budowany jest także dzięki wam, waszej chęci zmiany i waszej wielkoduszności. Nie lękajcie się słuchać Ducha, który podpowiada wam odważne decyzje, nie zwlekajcie, gdy sumienie domaga się od was podjęcia ryzyka, aby iść za Nauczycielem. Również Kościół pragnie słuchać waszego głosu, waszej wrażliwości, waszej wiary; a nawet waszych wątpliwości i waszych krytyk. Niech wasze wołanie będzie słyszalne, niech rozbrzmiewa we wspólnotach i niech dotrze do pasterzy. Św. Benedykt zalecał opatom, aby przed podjęciem każdej ważnej decyzji pytali o zdanie także młodych, «gdyż Pan często właśnie najmłodszemu objawia najlepsze rozwiązanie» (Reguła św. Benedykta III, 3). Zatem także poprzez drogę tego Synodu, ja i moi bracia biskupi chcemy stać się jeszcze bardziej «współtwórcami radości waszej » (2 Kor 1, 24)”. Wczytując się także w dokument finalny spotkania przedsynodalnego, odnosi się wrażenie, że będzie można poczuć się „współtwórcą radości” ze zrealizowania życiowego projektu.

Przygotowanie do synodu to nie tylko ankiety, obrady i dokumenty, dyskusje, czy jest on potrzebny, czy nie, lecz także sztafeta modlitewna, której inicjatorem było Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM. Inicjatywa modlitewna trwała do dnia rozpoczęcia synodu. Jednak to jeszcze nie koniec. W miesiącu różańcowym wiele wspólnot nadal trwa na modlitwie, aby synodalny projekt udało się zrealizować. Można podjąć dzień postu o chlebie i wodzie oraz modlitwę dziesiątkiem różańca w intencji dobrych owoców synodu.

Drodzy Czytelnicy! Od bieżącego numeru zmieniamy kuchnię i tytuł z „Padre gotuje” na: „Z benedyktyńskiej kuchni”. Księdzu Przemysławowi Hęciakowi dziękuję za współpracę, a w naszym gronie witam s. Benitę i s. Chrystianę.