MIĘDZY NEWSAMI

Od rana do wieczora każdego dnia media przekazują informacje o bardzo różnej tematyce. Jedne są pomocne, drugie wprawiają w radość lub smutek, trzecie wyprowadzają nas z równowagi, czwarte mogą stać się inspiracją do podjęcia działań. A piąte? Piąte nie powinny się w mediach pojawić, ponieważ są kłamstwem lub zostały podane pod czyjeś dyktando. Ostatnie tygodnie pokazały, jak przekazy medialne mogą zadrwić z człowieka, rozpętać burzę wokół osoby, czy w łatwy sposób postawić przysłowiowy „krzyżyk” nad człowiekiem dla liczby odsłon witryny czy odsłuchań danego materiału. Dziś dziennikarzem może stać się każdy. Telefon z dyktafonem i aparatem, szybko napisany krótki tekst i wysłany na portal informacyjny powoduje, że newsów mamy dużo. Tylko o jakiej wartości i przesłaniu? Między nimi musimy się poruszać. Okazuje się to być niekiedy trudne.
W trzecią niedzielę września w Polsce obchodzimy Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. We wspomnienie św. Franciszka Salezego – patrona dziennikarzy, papież Franciszek ogłosił orędzie na ten dzień: „Prawda was wyzwoli” (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju”. W swoim orędziu ojciec święty zachęca do krzewienia dziennikarstwa pokoju, bez udawania i fałszu. Podawanie kłamstwa służy rozbiciu relacji międzyludzkich i samego człowieka. Arcybiskup Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP w słowie do ludzi mediów zatytułowanym „Pokój – darem prawdy” napisał: „Kolejny Następca Świętego Piotra – Franciszek zaprasza więc wszystkie środowiska dziennikarzy nie tylko do refleksji nad przyczynami i logiką dezinformacji w mediach, ale też do osobistej odpowiedzialności. To właśnie odpowiedzialność budowana na prawdzie promuje zrozumienie między ludźmi i służy sprawie pokoju. W codziennej pracy uczmy się zatem właściwego rozumienia ukrytych mechanizmów i uważnej oceny etycznej naszych wystąpień radiowych, telewizyjnych i prasowych”.
Dziś chcemy skupić się na swoich – diecezjalnych mediach, które staramy się tworzyć z pasją dla naszych Czytelników i Radiosłuchaczy, ponieważ wśród ogromnej liczby wiadomości są i te z Centrum Edukacji Medialnej SpesMedia- Group, do którego należą: Diecezjalne Radio Nadzieja 103.6 fm, 93.8 fm (Grajewo), 93.9 fm (Ostrołęka), Tygodnik Diecezji Łomżyńskiej „Głos Katolicki”, który w tym roku obchodzi srebrny jubileusz, Wydawnictwo „Spes”, portal internetowy www.wzasiegu.pl. Pragniemy przekazywać Wam rzetelne serwisy radiowe, ciekawe artykuły, interesujące publikacje książkowe, sprawdzone wiadomości na portalu, a także prezentować spotkania z wartościowymi ludźmi innych mediów. Dziękujemy Bogu za Czytelników i Słuchaczy, którzy okazują nam życzliwość w różny sposób. Z pokorą przyjmujemy wszelkie uwagi, aby nasza dziennikarska i redaktorska praca była jeszcze lepsza. Prosimy Was o modlitwę, abyśmy nadal mogli głosić Ewangelię w eterze, słowie drukowanym i w świecie wirtualnym.